Güvenlik Sertifikası Alarak Özel Güvenlik Sektöründe Çalışmak

Güvenlik Sertifikası Alma Şartları

Aslında konuya direkt, her yerde bulunan klasik ”Özel güvenlik olma şartları” şeklinde girmek istemedik. Evet bazı şart ve koşulları taşıyan bireyler bir özel güvenlik kursuna kayıt olarak sınavda da başarılı oldukları takdirde güvenlik sertifikalarını alarak özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanmakta ve bu sektörde çalışmaktalar.  Fakat bizlerin bu yazıda biraz vurgulamak istediğimiz konu, niçin özel güvenlik sektörü?

2004 yılının sonlarında hayatımıza giren özel güvenlik sektörü 5188 sayılı Yasa ile son ve güncel şeklini almıştır. Toplumun artan güvenlik ihtiyacının Devlet tarafından kontrol ve güven altında tutulmasında önemli rol oynayan sektör, özellikle kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette devreye girerek bir nevi genel kolluk kuvvetlerinin gözü, kulağı vazifesi yüklemektedir sektör çalışanlarına.

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Güvenlik Sertifikası Eğitimi Almak Şart

2004 yılı öncesi belirli bir özle eğitim şartı getirilmeyen özel güvenlik sektörü, ilgili Yasadan (5188 sayılı Kanun) sonra belirli şart ve koşullara bağlanmış olup yetkisiz bir bekçiden bir özel güvenlik görevlisini ayırmış ve bir takım yetkiler tanımıştır. Kendini ve yükümlü olduğu her şeyin güvenliğini sağlamak amacıyla alınması gereken bir eğitim olduğu düşünülen güvenlik eğitiminin sektör bazlı çalışması ise o güvenliği daha özel kılmaktadır. Ayrıca bu tür eğitimler genel anlamda kişisel güvenlik amacıyla da alınabilmektedir. Güvenlik sektöründeki amaç sonuçta bireysel ve toplumsal güvenliği sağlamakttır.

Ünlü düşünür ve psikolog Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde güvenlik ihtiyacı olmazsa olmaz 2. sırada gelmektedir. Güvenlik gereksinimi adıyla yerini alan bu gereksinim “beden, iş, kaynak, ahlak, aile, sağlık ve mülkiyet güvenliği” konularını kapsamaktadır.

GÜVENLİĞİN ÖNEMİ

Günümüzde güvenlik anlamında ciddi açıkları bulunan kurumlar ya da sektörler bulunsa da bu durumları engelleyebilecek her zaman bir yöntem bulunmaktadır. Gerek sanal mecralarda gerekse gerçek hayatta bulunan koruma ihtiyacını karşılayabileyecek eğitimlerin şart olduğunu öne sürmekte fayda bulunmaktadır.

Nitelik olarak koruyucu olarak belirlenen bu meslekte hemen hemen her sektör korunma ihtiyacı duymaktadır. Gerek mülk olsun gerekse can olsun, özel güvenliğin buradaki önemi ise bunlara sağladığı hizmet nedeniyle önemli bir alanda bulunmasıdır.

____________
»»» »» » Bu yazı bugün: 1 kez görüntülendi «««

Sende bir yorum yap